Úvod / Help / Barevné režimy (RGB, CMYK,...)

Barevné režimy

Co je RGB, CMYK, Grayscale, Lineart atd.

 
Barevné režimy (barevné prostory) jsou modely pro popis a reprodukci barev.

RGB (red-červená, green-zelená, blue-modrá),  popis High CHROMA viz dále

Používá se pro zobrazení na monitorech (pomocí vyzařování světla červeného, zeleného a modrého luminoforu obrazovky). Je to také vstupní model pro skenery a digitální kamery. Pokud jsou Vaše data v jiném režimu než RGB a Vy je přesto vidíte na Vašem monitoru, je to tím, že pro tento účel jsou dočasně přepočítána (aniž by se ona sama změnila) dle algoritmů nastavených ve Vašem počítači a Vašem software právě pro účely zobrazení na monitoru.

CMYK (cyan-modrá, magenta-červená, yellow-žlutá, black-černá)

Model pro tisk. Na rozdíl od RGB světlo nevyzařuje ale odráží, proto pro posouzení kvality tisku potřebujete i kvalitní okolní osvětlení. Nejlépe denní, nebo speciální, přesně nastavené umělé. Do tohoto barevného režimu se obrázky pořízené skenerem či digitální kamerou převádí z původního modelu RGB (nejčastěji) na základě separačních algoritmů, které jsou různé a je nutno vždy si uvědomit, jaký převod požadujeme.

Grayscale (stupně šedi)

Černobílý režim reprodukce. Degradace barevných informací (bez možnosti zpětného návratu k původním hodnotám) nejčastěji na 256 odstínů šedé.

Lineart (bitmapa, pérovka)

Jen dvě hodnoty barvy pro každý pixel obrázku. Buď černá, nebo bílá. Díky malé informaci o barvě se užívají pro skeny ve vysokém rozlišení pro reprodukci log, kreseb, výkresů či speciálních reprodukcí grafiky.

Separace

Způsob jak převést data z režimu RGB na tiskový režim (nejčastěji CMYK) dle určitých zákonitostí a pravidel. Převod barev RGB-CMYK ovlivňuje jak nárůst tiskového bodu, tak i zvolená metoda výpočtu (GCR/UCR), ale i nastavená tisková škála (dle pigmentace tiskových barev SWOP – americká, Euro – evropská,…). Pokud není separace správně nastavena, dochází k barevným chybám tisku.

Rozsah barev ve 2D grafu, které je schopno rozenat lidské oko má tvar pomyslné podkovy (černě orámováno).
Monitor (RGB) dokáže zobrazit jen „nějaký“ trojúhelník barev z tohoto rozsahu (červeně ohraničeno).
Tisk (CMYK) pak má oblast reprodukovaných barev ještě menší (modře ohraničeno). Každá technologie má usazení a tvar těchto oblastí trochu jiný.
Bod v pravém dolním rohu je mimo běžné zobrazitelné postupy RGB či CMYK a může být například v tisku reprodukován jen speciální přídavnou barvou, nebo ho nelze reprodukovat vůbec. Pak mluvíme o tzv. kompresi gamutu, nebo-li o snaze najít pro body mimo náš zobrazitelný rozsah nejlepší možnou polohu v oblasti zobrazitelné.

Proto je důležité práci s barvou provádět dobře a znát zákonitosti převodů barev.
 

Tisk v rozšířeném barevném prostoru technologií High CHROMA

Jedná se o novinku v oblasti malonákladového expresního tisku. Tisk je realizován opět čtyřmi barvami podobně jako klasický CMYK, výchozí pigmentace základních barev je ale výrazně posunuta. Barevný prostor dosažený těmito barvami je pak výrazně větší než běžný CMYK a blíží se sRGB barevnému prostoru.

Základní barvy pro High CHROMA Klasický  CMYK Prospekt k High CHROMA

 
Pokud chceme využít v tisku většího barevného rozsahu, stačí pracovat s RGB objekty a s RGB výchozím nastavením stránky při přípravě tiskoviny. Nepřevádět na CMYK! Tento přepočet udělá až RIP.

Co lze očekávat od většího barevného rozsahu:

Možnosti popisuje následující graf. Klasický CMYK prostor je značen červeně, prostor dosažený technologií High CHROMA je značen duhově. V místech kde High CHROMA výrazně přesahuje klasický CMYK lze v tisku očekávat dosažení lepších výsledků (větší možnosti barev). Jedná se o zelené, zelenožluté tóny nebo o fialové, modrofialové atd. V místech shody obou prostorů – oblast červených barev se výrazného rozdílu nedosahuje, nebo je velmi nepatrný. Viz příkladové obrázky v jednotlivých částech grafu. Černý trojúhelník značí sRGB.

Tento HELP je pouze obecný a je určen pro začínající uživatele, kteří potřebují objasnit základní pojmy tiskového procesu a návazných aplikací. Více informací naleznete na Internetu, v odborné literatuře a v manuálech jednotlivých sw.