Úvod / Přehled služeb / Knihárna a ostatní technologie

Knihárna a šitá vazba knih V4 a V8

Dokončující zpracování a zušlechťování tiskovin

Naši exprení knihárnu pro zhotovování knižních šitých vazeb V4 a V8 najdete zde:
www.ExpresniKniharna.cz


Rozlišení běžně prováděných vazeb tiskovin:

V1 – listy jsou sešity drátem, vazba se používá zejména u katalogů či časopisů, obvykle jsou použity dvě kovové sešívací sponky (sponky jsou klasické, nebo s očkem pro uchycení do šanonu).

V2 – lepená vazba, listy jsou slepeny ve hřbetě a vytváří charakteristický hranatý hřbet. Používá se zejména
u brožur. Obálka je z tvrdého papíru.

V4 – kombinace vazby V2 a V8, listy jsou sešity nití do jednotlivých sešitů (obvykle po 16 stranách)
a všechny sešity jsou společně zalepeny do obálky z tvrdého papíru.

V8 – tvrdá vazba, listy jsou sešity nití do jednotlivých sešitů a ty jsou pak společně pomocí předsádek (dvojlistů určených ke spojení bloku a knižních desek) vlepeny do knižních desek. Desky jsou vyrobeny
z kartonu o tloušťce 1–4 mm dle tloušťky celé knihy.

Na obrázku vidíte druhy vazeb (zleva): V1 šitá sponkami, V2 lepený hřbet, V8 tvrdá knižní vazba.

Speciální vazby pro malonákladové tiskoviny:

Při kompletaci malonákladových tiskovin se nejčastěji používá výše zmíněná vazba V1, ale rovněž velké množství různých typů plastových kancelářských vazeb, nejčastěji kroužkového charakteru nebo nasouvací. Vhodný typ je možno vybrat dle konkrétní nabídky přímo v naší firmě.

Rovněž velmi častým případem je lepení, zejména formulářů, ve hřbetě do bloků pro postupné odtrhávání.

Vysekávání:

Velmi rozšířenou formou tiskoviny je vysekávaná obálka. Obálky je možno vysekávat již vyrobenými noži, nebo je možno vyrobit nůž dle přání zákazníka. Tvarový výsek lze využít i při výrobě jakýchkoliv jiných výrobků jako například visaček, krabiček atd. Katalog hotových výsekových nožů naleznete zde.

Na obrázku vidíte složku po vyseknutí raznicí, vlevo líc, vpravo rub.

Protlačování:

Při výrobě většího množství tvarovaných etiket používáme protlačovací stroj Busch. Při výrobě touto technologií se rovněž používá nože, který je nutno vyrobit dle konkrétního tvaru etikety.

Falcování:

Tiskovinu je možno rovněž poskládat různým způsobem. Například do sebe, či „na harmoniku”. Po knihařském zpracování či v jeho průběhu lze provádět i další speciální úpravy.

Termoražba

Používá se zejména pro zvýraznění grafického prvku, zejména na obálce nebo podtržení celkového luxusního dojmu. Při termoražbě se používá velká škála různobarevných kovových materiálů, z nichž nejčastější jsou zejména zlatá a stříbrná.

Motiv reliéfní ražbou, vedle vyzlacen termoražbou zlatou páskou a nakonec stříbrnou páskou


Laminace

U pevnějších materiálů, jako jsou například vysekávané složky či obálky katalogů, je možno laminovat jen
z jedné strany. U tenčích materiálů je pak nutná laminace z obou stran, aby se vyloučila případná deformace. Avšak k poměrně vysoké ceně nebývá tato povrchová úprava příliš běžná. Pro laminování se používají dva základní druhy materiálu a to lesklý a matný.


Lakování

Ve většině případů ji nahrazuje lakování běžným disperzním lakem a to opět lesklým či matným, případně chceme-li dosáhnout velmi vysokého lesku, je možno použít lak UV, který je cenově srovnatelný s laminem, ale na rozdíl od něj je ekologický. Pro dosažení většího efektu je možno použít lokální lakování a to buď ofsetovým lakem či UV lakem. V obou případech je možno zvýraznit jen vybraná místa, např. logo, obrázky či vytvořit dojem vodoznaku.
Naší specialitou je i tzv. „lak na vysoko”, kdy je motiv na zalakovaném místě cítit hmatem


Reliéfní ražba

Dalším oblíbeným zvýrazněním tiskoviny je reliéfní ražba, která umožňuje vyzdvižení daného reliéfu přibližně do výše jednoho milimetru. Při tomto způsobu úpravy se používá, stejně jako u termotisku, polymerových či kovových štočků.

 
 
Google quick translate:
  • English
  • Deutsch
  • Русский